Učitelské bohatstvísteemCreated with Sketch.

in cesky •  3 months ago 

Vím, že odborníkem na tuhle problematiku je @godfish. Už i nahodil nějaké články na tohle téma... Ale i já si uvědomuju, ač jsem pouhý uživatel, že něco takového existuje. A i když neznám odborné teoretické názvy, z uvedeného umím přiměřeně těžit.

O co tedy jde. Každý z nás má nějaké kontakty. Na spolužáky ze základky, ze střední, z vysoké. Z různých zaměstnání. Někdo z hospody. Z klubů... Někdo pěstuje dobé vztahy se soudy. Další s klienty... Nebo s bratry a sestrami z církevního sboru. Každý z nás tak má kolem sebe něco, co nazvu "vlivovou skupinou". Myslím tím nějakou skupiny lidí, která Vás zná. Má na Vás nějaký (příznivý) názor. A když se jim ozvete, tak vědí, o koho jde.

A Vy na tuhle skupinu můžete různě silně uplatnit svůj vliv. A my, učitelé, máme opravdu veliké "vlivové skupiny". Čím déle učíte, tím víc žáků "projde Vašima rukama". Odhaduju u sebe, že za 20 let učení mě poznalo asi 800 - 1000 žáků. Netvrdím, že mě všichni milovali a milují.

A ti bývalí žáci mají svoje "vlivové skupiny". Rodiny, přátele... Kdybych třeba kandidoval za nějakou stranu, dost lidí by o mě mohlo říct: "Hele, toho znám osobně, ten mě učil..."

Jak mě napadla ta kandidatura? Jednou kandidoval můj praktický lékař za soc.dem. (Stejně jsem mu říkal obvoďák...) A i když v mém obvodu před tím soc.dem.nikdy nevyhrála, tak tentokrát ano. Každý (důchodce) volil svého lékaře. Přece ho znal. A učitel není v popularitě za lékařem tak daleko...

A kdy mě napadlo napsat tenhle článek? Je to asi 14 dnů, byl jsem na srazu své bývalé třídy. Sešlo se asi 15 lidí. Scházejí se asi ob rok. Tentokrát jsme si odnesl telefon na starožitníka a na děvče, které provozuje ruskojazyčné webové stránky zprostředkovávající i výuku češtiny pro Rusy.

Potřebuju ocenit pár obrazů. A zajímá mě, jak je to s tou výukou. Češtinu pro cizince jsem nikdy nedělal. Ale zrovna rusky mluvím ještě pořád dost dobře... Současná práce je pro mě sice výzva, ale občas si hrabu na svoje psychické dno. Dlouho ji dělat nedokážu.

Do téhle mé bývalé třídy patří i můj automechanik. Jsem k němu objednán na 29.10.

No a teď mi přistálo další pozvání. Na tenhle pátek. Podíval jsem se na pár fotek na FB. Jo, u těchhle jsem nebyl třídní, ale znám je moc dobře... Pozvali mě. Jestli budu mít čas... No ale útratu si zaplatím sám. Stejně si dám kafe, vodu a kofolu do půllitru...

Nebudu se nějak vnucovat. Ale s každým prohodím pár slov. A třeba se s někým dohodnu, že si můžeme být vzájemně užiteční...

No a nějak přemýšlím, nejsme i my tady na Steemitu taková "vlivová skupina"? Jasně že jsem... Vzpomínáte si na můj inzerát na ořechy? I tak je možno nás využít...

@godfish , pokud bude mít chuť, může na tohle téma napsat daleko fundovanější článek. Já teď musím zavolat své spolužačce z gymplu. Vylomilo se mi kus zubu. A ona je moje zubařka. Se svým právníkem, taktéž bývalým spolužákem, mám spicha 31.10. Potřebuju něco konzultovat....

V rámci své "vlivové skupiny" přeci nikdo nesmí udělat nic nečestného. Naopak si musíme pomáhat. Jinak bychom totiž o svůj vliv obratem přišli.

Nebudu zpětně přemýšlet, jaký funkční styl jsem použil nebo jaký slohový útvar jsem vlastně vytvořil. Chtěl jsem sdělit myšlenku. A dopředu jsem si neudělal osnovu. Paradoxně, za hodinu budu opakovat povídání o osnově v 8.třídě...
QmZdEgdEG3gM7H2SwXosyGgGNMV2NanfmiFcMKgeQgEc2i.png

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Myšlenka je to dobrá. Naše schopnosti a možnosti se nám všem můžou hodit ;-)
!trdo
!BEER

Congratulations @jjprac, you are successfuly trended the post that shared by @krakonos!
@krakonos will receive 0.35670600 TRDO & @jjprac will get 0.23780400 TRDO curation in 3 Days from Post Created Date!

"Call TRDO, Your Comment Worth Something!"

To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site

!BEER
!trdo

Congratulations @bucipuci, you are successfuly trended the post that shared by @krakonos!
@krakonos will receive 0.00000000 TRDO & @bucipuci will get 0.00000000 TRDO curation in 3 Days from Post Created Date!

"Call TRDO, Your Comment Worth Something!"

To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site

Zajímavá částka v trdo...

Tuhle novinku vidím poprvéHey @krakonos, here is a little bit of BEER for you. Enjoy it!

O vlivu a sociálních skupinách se mi teď rozepisovat nechce, tak aspoň stručně o výuce češtiny coby cizího jazyka:
V celé řadě jazykovek už je to teď jazyk číslo dva hned po angličtině, říkal mi to metodik výuky jedné z těch největších. Učí se hlavně Rusové a jiná levná, ale kvalifikovaná pracovní síla, kterou si sem dovážíme. Typicky programátoři, ale třeba i zdravotnický personál a lékaři.
Já občas učím T. a není to žádnej med :) ale principy jazyka chápe lépe než některý rodilý mluvčí. Třeba ví, že oslovovat je třeba vocativem, nikoli nominativem, takže se směje každému, kdo napíše "dobrý den, pane Novák".

Takže jako učitel češtiny se znalostí ruštiny bych se v jazykovce chytal?
!BEER

Učitel češtiny a učitel češtiny pro cizince jsou dvě různé profese. Ale ano. Kdybys měl skutečně zájem, dokonce bych i věděl o někom, kdo by si tě minimálně pozval na pohovor. Jen by asi vyžadoval nějaký certifikát na výuku češtiny jako cizího jazyka.

Jsem jen učitel pro české děti. Jinou kvalifikaci nemám. Informace sháním napůl ze zvědavosti, napůl by z toho něco mohlo být...

Jsem si jist, že lektor češtiny pro cizince v jazykovce je placen lépe než učitel na ZŠ. Kurzy výuky cizinců obvykle vypisují VŠ včetně třeba Karlovky o prázdninách, ceny se liší podle intenzity.Hey @godfish, here is a little bit of BEER for you. Enjoy it!Hey @krakonos, here is a little bit of BEER for you. Enjoy it!

Zubaři a právníci. Pro mě také nejvyužívanější známosti z gymplu.

Ač si již nějakou dobu abstinent, i tak posílám !BEERHey @krakonos, here is a little bit of BEER for you. Enjoy it!

This post has received a 3.13 % upvote from @drotto thanks to: @sbi-booster.

Congratulations @krakonos, your post successfully recieved 0.356706 TRDO from below listed TRENDO callers:

@jjprac earned : 0.237804 TRDO curation
@bucipuci earned : 0 TRDO curation


To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site