Stávkuj, stávkuj, vykrúcaj, vykrúcaj, len tu piecku nezrúcaj, nezrúcaj...steemCreated with Sketch.

in cesky •  2 months ago  (edited)

Tak to vypadá, že školské odbory na středu připravují stávku. Četl jsem to na internetu... Že o tom nic dalšího nevím? Nejsem odborář a nechápu, proč bych se měl o něco takového zajímat. I když... Jsem otcem dítěte, které chodí do 2.třídy. Celý den sám být doma nemůže. Dala mi škola nějaké informace o stávce? Jako jestli ano, nebo ne a za jakých podmínek?

Nedala. Nemohla. Odboráři si vybrali prakticky nejhorší možný termín pro vyhlášení stávky. Byly prázdniny. Celkem velký počet škol navázal ředitelským volnem. (Je v pravomoci ředitele dát během šk.roku dětem 5 dnů volna. Není ničím omezen. Asi jako president při udělování milostí. Stačí, že se mu zlíbí.)

Takže v pondělí se bude stávka přetřásat. V úterý by se mohlo napsat rodičům... Na druhém stupni je to asi jedno. I když obědy... (Naši sociálně slabí sledují ve škole jen to.) Na prvním stupni to ještě vadí. Rodiče v úterý odpoledne začnou řešit, kam s dětmi... Pokud teda stávka bude.

Měla by stávka být? Nevím. Bez konkrétních čísel se neobejdu. Když jsem v roce 2015 odešel ze školství, měl jsem 28.000 hrubého. Dnes mám skoro přesně o 20% víc. Je to za učitelskou práci dostatečné ohodnocení?

Teď pominu, jestli to dvacetiprocentní zvýšení za 5 let je nějak závratné. Inflace je údajně pod dvěma procenty za rok. Ale při pohledu na ceny bytů to tak nevypadá. A nejen bytů... Třeba ale zlevnily lokomotivy...

Nevím. Je málo prací, při kterých pečení holubi sami do huby bez práce létají... Každá práce chce svoje. Já to za ty peníze jsem ochoten jeden školní rok dělat. Já mám i další příjmy... Nestěžuju si.

Jak je možné, že do školství jde pořád víc peněz a učitelům se to na platech neprojevuje? Protože přibývají pedagogičtí pracovníci. V Mexiku připadá na jednoho pedagoga 45 žáků. V Řecku třináct. To jsou krajní póly. V Čechách jsme někde mezi, asi uprostřed. Ale směřujeme k řeckému typu... Přičemž neplatí, že čím více pedagogů, tím vzdělanější mládež. Není tam vůbec žádný vztah.

Pamatuji doby, kdy ve třídě býval jeden učitel. To ale bývalo dost dětí z řádného vzdělávání vyloučeno. Handicapovaní, duševně nemocní, děti s vývojovými poruchami, poruchami pozornosti, chování... Takže dnes nejsou výjimkou tři placení dospělí ve třídě. A třídy jsou méněhlavé.

Proč je pořád víc dětí s handicapem? Pozdní rodičovství, nezkušení, zmatení rodiče, příliš nejistá doba... Netvrdím, že minulé generace nezažívaly svoje frustrace. Války, hladomory, epidemie... Ale teď žijeme v extrémně proměnlivé a pro někoho tudíž i extrémně náročné době. Co platilo včera, dnes neplatí. Musme se pořád přizpůsobovat.

No a co sežere ministerstvo a koncepční práce! Expertní skupiny pracují na školských reformách. Vypracovávají obsažné, jistě chytré elaboráty... Nevím, žádný učitel nemá čas to číst. Je toho moc a úplně odtržené od reality.

A teď se začně šetřit. Má se zrušit 9.třída. Zmenšit rozsah učiva... To bude stát peněz! Nové učebnice, nové expertní týmy, nové stohy oběžníků, vyhlášek... Přeškolování, školení, povinné kurzy... No nazdar. To bude na pět let. A za dalších pár let přijde nový ministr a nová reforma. Jako zatím pokaždé...

Učitelské povolání není lukrativní. Na moje místo se nehlásí dalších deset uchazečů. Učitelské fakulty jsou pro většinu posluchačů místem, kam si dají přihlášku, kdyby se nedostali jinam. Učitelský sbor stárně. Já tam jsem ve svých dvaapadesáti skoro mladíčkem.

A nemluvím vůbec o pedagogických asistentech. Maturita není podmínkou. Uděláte si dvouměsíční kurs a hurá do školství! Když už nejste schopen ani sedět na pokladně v supermarketu nebo postávat u bezpečnostní agentury. Placené je to asi stejně. Spíš hůř. Ale to je trochu mimo.

Takže bude stávka, nebude... Nevím. Škola bude mít asi stejně povinnost postarat se o děti, které rodiče přivedou. A šk.jídelna bude také vařit. Jestli se já účastním jako stávkující, nebo jako stávkokaz, taky nevím. Podle situace. Nejspíš budeme ve škole, budeme stávkovat, nedostaneme plat a budeme se starat o přítomné děti. Fajn program. A nebudeme mít nárok na oběd.

Myslím, že skončím novinářsky. Budu průběžně informovat...
QmZdEgdEG3gM7H2SwXosyGgGNMV2NanfmiFcMKgeQgEc2i.png

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Tuhle práci ti opravdu nezávidím. Už máš zamluven pobyt ve welnes centru profesora Chocholouška?
!trdo

Moje strana ulice je Troja, protější už Bohnice. Osobně potkávám často pana Nešpora.

(Ten by se mezi námi také vyjímal.)

:-). Dalo by se říci: "S čím kdo zachází, tím také schází."
Je na něm vidět, že na protější straně ulice působí už dlouho :-)

Když jsem byl ještě metodikem protidrogové prevence, strašil jsem děti, že jestli spadnou do závislosti, tak tenhle je bude léčit...

To určitě zabralo víc než přednáška o škodlivosti :-)

Tak to je pěkný :-) Mně vždycky připadal jako abstinující alkoholik.

This post has received a 3.13 % upvote from @drotto thanks to: @sbi-booster.

Vidím jistou analogii se stavem řidičů na autobusech.

Devítka se má opravdu rušit? Po 30 letech? Aspoň si nebudu připadat blbě, když říkám, že jsem vyšel z osmé třídy. Byl jsem poslední ročník, kteří končili osmičkou. A pořád nás strašili, že nemáme kam propadnout.


Congratulations @krakonos, your post successfully recieved 0.14109188 TRDO from below listed TRENDO callers:

@bucipuci earned : 0.09406125 TRDO curation


To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site