(Ne)ekologický KrakonošsteemCreated with Sketch.

in cesky •  5 months ago 

Manželka mi přikázala, abych tu tašku už vyhodil... Je to vlastně památeční taška. Po mé nebožce mamince. Maminka zemřela v roce 2007. Takže ji (tu nákupní tašku) používám dvanáct let. A před tím taky nebyla nová. No, nejsem fetišista. Už opravdu nevypadá dobře. Tak s ní už nebudu chodit na nákupy, ale přeřadím ji na "tašku na měď". Budu si do ní střádat tuto surovinu, až zase pojedu kolem sběrny.

Ďnes polezu pod auto. Má být sucho, slunečno, teplo... Utrhla se mi ta plechová vana pod motorem. Tak ji chci pořádně přídrátovat. Abych si mohl zajet k tchánovi pro zimní gumy a pak do servisu. Tam ať mi to spraví odborně. Už jsem se o té nehodě zmiňoval. O tom, že provozuji 15 let starý turbodiesel taky. Já si ho nekoupil, já ho zdědil po tátovi.

A teď jsem u té ekologie - neekologie. Rok starý benzíňák bude mít asi nižší provozní emise než patnáct let starý nafťák. Ale co pořizovací náklady? Při výrobě auta, i z recyklovaných materiálů, se taky spotřebuje nějaká ta energie a suroviny... Co je pro přírodu lěpší? Já vím, co říkají ekologisté. (Neplést si se skutečnými ochránci životního prostředí.) Ale já jim nevěřím. Myslím si, že můj přístup je pro životní prostředí zdravější. Užívat věci, dokud to jde. Pokud si nespočítám, že se to už nevyplatí.

A tak provozuji devět let nový počítač a přes čtyři roky nový mobilní telefon, dvacet let novou mikrovlnku... Mám doma nábytek převážně z 20. a 30.let 20.století. Ale ledničku a varnou desku mám nové. To jsem si spočítal, že se vyplatí.

A jak já chodím oblékaný! Jednu vestu nosím ještě po pradědečkovi (+1947). Spoustu věcí mám po tátovi, dědovi (zemřeli 2004 a 1981). Nového si nekupuji nic. Když se mi něco rozpadne, pořídím si náhradu v second handu, nebo na nějaké burze, kde se mění věci. A dost hadříků jsem i dostal. Moje okolí už ví, že když chtějí něco vyhodit, nabídnou napřed mně. A kdo mě viděl, vypadám společensky nepřijatelně? Myslím, že snad ne. Nemoderně, budiž...

Zpátky k té tašce. V obchodech se prodávají. Věřili byste, že existují lidé, kteří si na každý nákup kupují novou tašku? To mi hlava nebere... Pak je nepoškozené vyhazují v lepším případě do kontejneru na papír. No a když potřebuju, tak si odtamtud vezmu. Např.na tvrdé pečivo pro slepice...

Vím, že je to ze zákona krádež. (Odložená věc patří obci.) Ale krádež malého rozsahu. A jsem přesvědčen, že i když ta taška nakonec skončí v tchánových kamnech na zátop, tak životnímu prostředí můj hanebný čin prospívá... (Taky mi několik rodin z okolí odvádí vaječné skořápky, taktéž pro slepice. To pečivo samozřejmě také nebylo moje. U nás se 99,9% potravin nevyhodí. Umím plánovat, ne...)

Sám sebe nazývám černým pasažérem kapitalismu. Smyslem kapitalismu je produkovat zisk prostřednictvím produkce a prodeje. A já málo kupuju a potažmo málo stimuluju výrobu... Kdyby se takhle choval každý, tak to kapiotalismus může zabalit.

No jo., Ale co by tu bylo místo kapitalismu. Vím, co by mi odpověděl @petrvl . Ale já to nevím. A bylo by to něco lepší než je teď? Zase nevím.

A taky smrkám do plátěných kapesníků. Ne z ekologických důvodů. Nedokážu si spočítat, jestli je zelenější používat papírové, nebo prát plátěné. Ale smrkat do papíru mi je jednak odporné, jednak jsem si jednou, v době testování, zapomněl papírák v kapse kalhot a zaneřádil si tím celý obsah pračky. Nikdy víc!

Tohle svoje dnešní psaní myslím na delší dobu jako svůj třetí a zatím poslední steemití příspěvek k ekologičnu. Já na ně myslím. Jsem jednou osmimiliardtinou lidstava a své odpovědnosti se nezříkám. Naopak. Přijímám ji plně i za svou rodinu a částečně za celé svoje prostředí, ve kterém žiju.
Slunečnou sobotu přeju! Jděte ven, je tam krásně! Jdu si lehnout pod auto.
QmZdEgdEG3gM7H2SwXosyGgGNMV2NanfmiFcMKgeQgEc2i.png

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Pravda. My spořiví minimalisté skutečně ekonomickými tahouny nejsme. Od toho jsou tu jiní konzumenti :)

Vždycky řeším (nebo manželka), jestli jsem takový držgrešlě a kolenovrt, nebo jestli jsem ekologicky odpovědný.
!BEERHey @phortun, here is a little bit of BEER for you. Enjoy it!

!BEER
!trdo

Congratulations @xlisto, you are successfuly trended the post that shared by @krakonos!
@krakonos will receive 0.04221000 TRDO & @xlisto will get 0.02814000 TRDO curation in 3 Days from Post Created Date!

"Call TRDO, Your Comment Worth Something!"

To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site

Proč ne, taky dost nepodporuji konzum :-)
Nemyslím si, že by cokoliv z popelnice obec postrádala ;-)
!trdo
!BEER

Congratulations @jjprac, you are successfuly trended the post that shared by @krakonos!
@krakonos will receive 0.38982600 TRDO & @jjprac will get 0.25988400 TRDO curation in 3 Days from Post Created Date!

"Call TRDO, Your Comment Worth Something!"

To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site

Čtu tvůj post a musím se usmívat, sám skoro denně jezdím Mercedem 124 200D z roku 1993 a krom nějaké koroze a zapadlého zámku kufru a vůli na řízení mi stále nedává důvod k prodeji.
Miluju nože po tátovi a dědovi, přijde mi že nic tak dobře neřeže a líp se nebrousí.
A když jsem chtěl překvapit kamarády na kapvedských ostrovech neohlášeným přepadem, tak jsem byl odhalen asi na 20 metru, ikdyž jsem byl maskovaný čepici a brýlemi. Prý to tričko a kraťasy, co jsem měl na sobě nosím asi 15 let 😃

Jsme tu taková zvláštní parta... Já mám Citroena C3 TDI.
!BEERHey @ibelin, here is a little bit of BEER for you. Enjoy it!Hey @krakonos, here is a little bit of BEER for you. Enjoy it!Hey @krakonos, here is a little bit of BEER for you. Enjoy it!

Congratulations @krakonos, your post successfully recieved 0.432036 TRDO from below listed TRENDO callers:

@xlisto earned : 0.02814 TRDO curation
@jjprac earned : 0.259884 TRDO curation


To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site

!BEER
!trdo

Sorry @tazi, this post is older than 3 days, therefore, this post can't reward TRDO!

"Call TRDO, Your Comment Worth Something!"

To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web SiteHey @krakonos, here is a little bit of BEER for you. Enjoy it!