Greta ThunbergsteemCreated with Sketch.

in cesky •  2 months ago 

Pořád se říká, že se nemá posuzovat myšlenka podle svého nositele. Ale je to vůbec možné? Při volební kampani se přeci všechno točí kolem osoby kandidáta. Program... No, soupeřův volební štáb ho jistě studuje. Ale řadoví voliči?

Tenhle článek mi zraje v hlavě už nějaký ten pátek. Ale pořád vlastně nevím, proč ho chci napsat. Nejspíš proto, že učím i podobně postižené děti, jako je chudák Greta.

Tak jsem se dočetl, a nemám důvod pochybovat o pravdivosti té informace, že děvče trpí Aspergerovým syndromem, obsedantně kompulsivní poruchou a selektivním mutismem. S každou z těch poruch jsem se u žáků už setkal. Jednotlivě. Ale v kombinaci o tom čtu u Grety poprvé.

Aspergerův syndrom patří k poruchám autistického spektra. Znamená to, že její nositel je obdařen téměř nulovou sociální inteligencí. Což konstrastuje s obykle velice nadprůměrnou intelegencí všobecnou. Nositel umí jen velice omezeně komunikovat. Je naprosto neempatický. Nechápe okolní svět lidí, nerozumí mu. Dostává se zpravidla do společenské izolace. Vůbec nerozumí všeobecně lidskému chování, pohnutkám... Naprosto nemá smysl pro humor a nechápe ironii.

Selektivní mutismus je patologií relativně vzácnou. Sám jsem se s ní potkal za dvacet let učitelské praxe jen dvakrát. Znamená to, že nositel poruchy není schopen v některých sociálních situacích komunikovat pomocí řeči. Doslova oněmí a není schopen ze sebe vypravit hlásku. Tento stav někdy trvá měsíce. Nastolení stavu je zcela nevypočitatelné. Dnes mluví, pak dva měsíce ne, pak zas ano.

Znáte ten vtip:"Ta polévka je příliš slaná!" Prohlásí chlapec jako svá první slova ve dvanácti letech. "Dosud bylo vše v pořádku, a proto mi nebylo třeba hovořit!" Chlapec byl nejspíš mutista.

Obsedantně kompulzivní porucha, to je doslova třešnička na dortu... Patří jednoznačně mezi psychózy. Nositel trpí vtíravými myšlnkami a nutkáním tyto své problémy řešit pomocí rituálního chování... Jsou to ti lidé, kteří třicetkrát kontrolují, jestli zamkli dveře. A pak se ještě raději osmnáckrát vrátí a rituál kontroly zopakují. Nakonec už během dne jen kontrolují ty dveře. Nemyjí se, nejedí, nespí... Obětují se, aby dveře byly určitě zavřeny.

Dveře nahraďte čímkoliv jiným. Stálé přeslkádávání věcí, mytí rukou... Vyhýbání se červené barvě a obcházení kanálů, čar na silnici... Touto poruchou trpí v různé míře asi 2% populace. Když se pořádně rozvine, může jedince vyřadit z lidského kolektivu.

Například český král Václav II. trpěl obsesí ze zvuku zvonů a z koček. Tyto tradiční obsese jsou ale dnes nehrazovány modernějšími, např. obsesí z neekologických výrobků, ze západní mediciny, z neveganské stravy a podobně.

Co tím chci říci? V žádném případě neviním z ničeho slečnu Gretu. Ona si svůj nemocný stav neuvědomuje a nemůže za něj. Jak by také mohla, když namísto terapie se jí dostává podpory v jejích chorobných představách?

Co nechápu, jak je možné, že si ji postavili do čela nektěří ekologisté... Že z ní udělali tvář své kampaně. Myslící člověk přece musí právě takový čin brát jako naprostou diskrediaditaci (hezky česky znevěrohodnění) myšlenky nápravy nešetrného způsobu, jakým opravdu nakládáme se svým životním prostředím, s celou planetou.

Já vím, že v kambodžských polpotovských komunitách někdy vládly dvanáctileté soudružky... Ale nejsme snad ještě v Kambodži (dnes Kampučii)! Také se u nás doposud nepoužívali dětští vojáci. To je specialita africká, s přesahem do Jižní Ameriky. Ale co není, může přijít. Pokud se nebudeme bránit. A jak se bránit? V prvním sledu odkrýváním a zveřejňováním pravdy.

No a příště chci napsat, jak naší planetě opravdu dáváme na zadek... Protože v některých bodech se slečnou Gretou jejímu stavu navzdory souhlasím.
QmZdEgdEG3gM7H2SwXosyGgGNMV2NanfmiFcMKgeQgEc2i.png

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  
  ·  2 months ago (edited)

Jsem rád, že jsi zmínil dětské bojovníky, ač to s tím na první pohled nesouvisí. Ale tady mám pocit, že se rozjíždí něco, co se může zvrtnout v něco jako násilnou revoluci.
Mimochodem Václav Cílek před pár dny v rozhovoru na ČRo řekl, že je to taková "hra na vinu", kdy mladí obviňují starší generaci, že jim zkazili budoucnout.

!BEER
!trdo

Congratulations @tazi, you are successfuly trended the post that shared by @krakonos!
@krakonos got 0.03133800 TRDO & @tazi got 0.02089200 TRDO!

"Call TRDO, Your Comment Worth Something!"

To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site

!BEER

Command accepted!Hey @tazi, here is a little bit of BEER for you. Enjoy it!

Ekologisté si ji nepostavili do čela... a popravdě dost znich taky vidí zkresleně...
!BEER
!trdo

Congratulations @petrvl, you are successfuly trended the post that shared by @krakonos!
@krakonos got 0.00066600 TRDO & @petrvl got 0.00044400 TRDO!

"Call TRDO, Your Comment Worth Something!"

To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site

Rozlišuji ekologisty a ekology. Máš pravdu, že "postavit do čela" není správné pojmenování. Nahrazuji "udělali z ní svého hlásného troubu".

to bych právě neřlk že oni udělalí, dovolil bych si tvrdit že novináři udělali... pokud vím tak mluvčím kohokoliv nebyla...
jak jsem psal ve svém minulém článku je to prostě exploitování bulvárníma novinama, a pak tím jak lidi to napodobili, no lidi, studenti...

!BEER
!trdo

Sorry, @jjprac you’ve reach daily limit of 10 successful TRDO calls!
Please try again tomorrow!

"Call TRDO, Your Comment Worth Something!"

To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site

Kdyz se presni podivas, kdo za ni stoji..... a uplne na zacatku rezezu je NGO Open Society (George Soros). Jaky ucel to ma? Kdyz si vzpomenes, i Hitler vyuzival mladez tzv. Hitler Jugend, aby presvedcil masy o svych myslenkach. Zmena klimatu je pouze instrument ke zvyseni dani. A kdyz se to lidu poda tak, ze jsou sami za to zodpovedni a ze se svet za 12 let kuli tomu skonci, obycejna reakce lidu je strach. Problem-reaction-solution - za temito slovy stoji porad ti sami lidi. Sami zpusobi problem, davy na nej emocionalne reaguji a ti, kteri problem zpusobily pribehnou na pomoc a pres sve firmy zase na tom poradne vydelaji.

Zajímavá úvaha, obávám se, že většina lidí se neřídí rozumem, ale emocemi. Kdyby se lidstvo více rozhodovalo rozumem, možná by to bylo jiné a nemusela by vzniknout nějaká ekologie či veganství. Nebyl by k tomu důvod, protože by to bylo ok. Co se týče pravdy určitě souhlas, a hlavně bojovat za to, aby ta pravda byla rozhodující faktor, což především v politice často neplatí.

Někdy je možná zase dobře, že se emoce používají. Třeba zrovna to veganství, vlastně i ekologie ve slova smyslu vztahu k přírodě, nezabíjení zvířat..

Určitou formu OCD mám i já a dá se s tím žít (zatím :D)

Jistě, dá se s tím žít. Pokud s tím umíš pracovat, podkud jsi měl možnost se to naučit.

Pěkně shrnuté. Ten její projev, kvůli kterému jela lodí do USA a vynechává rok školy, byl strašný. Chce lidi přesvědčit? Tak proč se v nich snaží vyvolat pocit viny a raději nausnadní změnu názoru? Obviňováním je spíš odradí od změny názoru.

A tvrdit, že ji pracovníci OSN ukradli dětství, to je vtipnější a absurdnější než nejlepší argumenty pana Okamury. Greta Trauthunberg byla super, dokud byl svět ve fázi, kdy potřeboval k něčemu vyburcovat. Teď má v čele stát těch 95% vědců, kteří podle Greenpeace došli ke stejným závěrům (jako Greenpeace).

!BEER !trdo

Sorry, @xlisto you’ve reach daily limit of 10 successful TRDO calls!
Please try again tomorrow!

"Call TRDO, Your Comment Worth Something!"

To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web SiteHey @krakonos, here is a little bit of BEER for you. Enjoy it!