11.11. a co Španělská chřipka?steemCreated with Sketch.

in cesky •  last month 

P1060619.JPG
Každou chvíli je nějaké výročí. Kulaté i nekulaté. Nechal jsem bez povšimnutí výročí VŘSR i Bílé hory. A dnes je den veteránů. 101.výročí ukončení I.světové války. To to letí... Můj děda mi o tom vyprávěl. Tehdy mu bylo osm.

Co si vlastně připomínáme? Deset milionů mrtvých a dvacet milionů raněných. Na frontách. Asi tak. Na Kavkazské frontě mezi Ruskem a Osmanskou říší se ztráty tak přesně nepočítaly. A nějací koloniálové v Africe. Jsou to přímé vojenské ztráty. Kolik bylo mrtvých v zázemí, takzvaně v důsledku války... To asi nikdo nespočítá přesně.

Jasně, třeba v Bolevci, 27.5.1917. při největším výbuchu muničky v Habsburských zemích za války, to bylo 202 mrtvých. Ale kolik lidí zemřelo na následky podvýživy, nedostatečné lékařské péče, stresu... To se zkrátka přesně spočítat nedá. A v Rusku plynule navázala občanská válka, v Německu a Maďarsku revoluce... Moc a moc mrtvých.

Ale třeba v letech 1917 až 1920 se světem proběhla tzv.Španělská chřipka. Asi sto milionů mrtvých. Zpravidla lidé ve věku 20 - 40 let. Děti a staří tentokrát přežili. Zabíjela přehnaná imunitní reakce u mladých a jinak zdravých lidí. Snad to byl zmutovaný kmen ptačí chřipky... Existují i spiklenecké teorie o jejím laboratorním původu. Ale ty existují o všech nemocech. O HIV, ebole... Středověký mor se také vykládal jako pomsta čarodějů, nebo židů...

Španělská byla ta chřipka proto, že Španělsko nebylo účastníkem I.světové války. Tudíž v něm neexistovala cenzura a noviny o nemoci psaly. Ona ta chřipka zuřila všude, ale válečná cenzura ji jinde jaksi vyčernila...

Chřipka zabila nejméně dvojnásobek lidí, co válka. Ale přesto se připomíná válka a ne epidemie. Proč? Lidstvo už epidemie znalo. I horší. Ale ta válka... Války tu samozřejmě také byly. Ale ne zákopové, opotřebovávací. Tahle válka, to byla pro lidstvo nová zkušenost. A my, lidstvo, si připomínáme jen to, co je poprvé. První láska... Mluví se snad o druhé, třetí... ?

A teď oslí historický můstek. Ve Španělsku se konaly další předčasné volby. Které dopadly zase patově... Jinak ani dopadnout nemohly. Proč mi tamní situace připomíná začátek 30.let 20.století?

A tehdy se objevil jistý Francisco Paulino Hermenegildo Teódulo Franco y Bahamonde Salgado Pardo de Andrade. Prostě caudillo Franco... Aby Španělsko vyvedl z chaosu a tak je zachránil... Netroufám si toho pána hodnotit. Jako si netroufám hodnotit třeba portugalského A.Salazara (jako historik dobrý), nebo chilského A.Pinocheta. Já totiž nevím, co by bylo, kdyby oni nebyli. Třeba něco ještě horšího...

Tak kdo jste si dneska připnuli vlčí mák?
QmZdEgdEG3gM7H2SwXosyGgGNMV2NanfmiFcMKgeQgEc2i.png
P.S.: Tohle je okamžitý nápad. Ne slibovaná perla.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

!trdo
!BEER

My jsme si pripomneli a postnuli o tom i lokální článek 🙂
!BEER
!trdo

Posted using Partiko iOS

This post has received a 3.13 % upvote from @drotto thanks to: @sbi-booster.Hey @krakonos, here is a little bit of BEER from @bucipuci for you. Enjoy it!

  ·  last month (edited)

Pěkné. Jo dodnes se nalézá munice v lesích skrytá v zemi po výbuchu v Bolevci a to bohužel i třeba nedávno u obrovských zásobníků zpracovaných paliv pro celé západní Čechy i části ostatních krajů.

Congratulations @krakonos, your post successfully recieved 0.16639425 TRDO from below listed TRENDO callers:

@bucipuci earned : 0.090801 TRDO curation
@rullicky earned : 0.0201285 TRDO curation


To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site